Almanach

Tytuł ROM - Register Of Merit

romPatrząc na genealogię psów w Stanach Zjednoczonych widać, że tytuły mistrzowskie przyznawane były i są obecnie nie tylko za wygląd i posłuszeństwo, lecz także za wartość hodowlaną psa i suki.

The Alaskan Malamute Club of America. utworzył rejestr - Register Of Merit - R.O.M. - system, który ma na celu wyróżnienie najznakomitszych matek i ojców. Aby otrzymać tytuł R.O.M dla suki, musi ona urodzić przynajmniej 5 Championów AKC. Natomiast pies musi dać ich przynajmniej 10. Inicjał przyznanego tytułu czyli ROM może być używany za zarejestrowanym imieniem psa. Wyróżnione malamuty mają potencjalnie długoterminowy wpływ na rozwój rasy. Do dzisiaj znajdujemy wielu przodków z ROM w rodowodach współczesnych malamutów na całym świecie.
W Ameryce wszystkie psy i suki mające duży wkład w hodowlę posiadają odpowiednie tytuły, The Register Of Merit ROM .

Czytaj więcej...

Wystawy FCI w Polsce i na świecie

wp8a0ed696_1b

Na świecie istnieje wiele klubów i organizacji kynologicznych, które zrzeszają miłośników i hodowców psów.
W Europie największą organizacją kynologiczną, zrzeszającą kluby i związki z Europy jest Międzynarodowa Federacja Kynologiczna FCI - Fédération Cynologique Internationale www.fci.be - z siedzibą w Belgii. Współpracuje ona nie tylko ze związkami kynologicznymi i klubami europejskimi ale również z ich odpowiednikami na wszystkich kontynentach, np. AKC w USA, CKC w Kanadzie, Federación Cinológica Argentina w Argentynie, Australian National Kennel Council w Australii i wiele innych. Organizacje te uznają się wzajemnie i honorują rodowody, tytuły i uprawnienia uzyskane przez psy na danym terenie.

Związek Kynologiczny w Polsce jest członkiem FCI i nas jako członków ZKwP obowiązują zarówno regulacje ZKwP jak i FCI.

 

Zanim napiszę o wystawach, ich rodzajach i regulaminach, chciałabym krótko napisać o systematyce ras w FCI i w ZKwP. Z tą systematyką ściśle łączą się zasady, na podstawie których organizowane są wystawy, konkurencje finałowe typu: BOG (Best Of Group), BIS (Best in Show).

Czytaj więcej...

KRAMPUS - Świąteczny diabeł?

W alpejskich wioskach przed świętami Bożego Narodzenia z dawien dawna straszył dzieci Krampus
..od starowysokoniemieckiego słowa "Krampen" oznaczającego "pazur"- włochaty, rogaty stwór z długim czerwonym językiem...
Zazwyczaj poprzedzał orszak Świętego Mikołaja, będąc jego swoistą antytezą - karcił niegrzeczne dzieci, dawał im rózgi, a czasem pakował do worka i zabierał z domu.

krampus_1951
5 grudnia, w wigilię Mikołajek, grupy poprzebieranych młodzieńców ganiały od domu od domu, dopominając się o strawę i napitek. Przypomina naszą tradycję chodzenia z turoniem i gwiazdą - echo dawnych zyczajów odwiedzanie się z żywymi zwierzętami, które symbolizowały tężyznę fizyczną, witalność i płodność. Prasłowiańskie gody to czas, gdy zmarli pobudzają słońce i ziemię do życia. Pozostało po nich kolędowanie ze zwierzęcymi maszkarami, które podszczypywały dziewczęta i często symulowały kopulację. Gospodarze zawsze chętnie zapraszali kolędników do domów, bo wierzyli, że "Gdzie turoń chodzi, tam się żytko rodzi". W Austrii ten prawie zapomniany zwyczaj dziś się odradza, choć nie z pobudek religijnych, ale raczej dla rozrywki. W samym regionie Salzburga jest już ponad 180 klubów Krampusa. Członkami tych grup mogą być tylko kawalerowie. Sami przygotowują stroje.

Czytaj więcej...

Wyprawa Sirius - patrole na Grenlandii

hundesl

Sirius

 

Patrole zaprzęgowe Siriusa podczas pracy na arktycznej Grenlandii.
Psy z zaprzęgowego patrolu na Grenlandii narażone są na najcięższe trudy, jakie można sobie tylko wyobrazić. I przeżywają je. Są mianowicie tak stworzone przez naturę, że potrafią stawić czoła zarówno szorstkiej pogodzie jak i fizycznemu wyzwaniu.teamsiriuspatrol Poza tym żywione są podczas ich ciężkich wypraw KRONCH PEMMIKAN'em. Dlatego pozostają w bardzo dobrej kondycji zarówno fizycznej jak i psychicznej.
Kronch Pemmikan został stworzony specjalnie dla patroli zaprzęgowych Siriusa. Henne Pet Food jest tą firmą, której udało się w ścisłej współpracy z zaprzęgowymi patrolami Siriusa wyprodukować pokarm o bardzo wysokiej zawartości łatwostrawnej energii. Pokarm ten spełnia w pełni zapotrzebowanie psów z podwyższonym zapotrzebowaniem na energię. Pemmikan jest starym wynalazkiem Indian, który służył im za prowiant na wyprawy. Składa się z wysokobiałkowej mieszaniny mięsa i tłuszczu, jest bardzo wysoko energetyczny i bardzo trwały. Dzisiaj ma zastosowanie podczas ekspedycji arktycznych z wykorzystaniem psów zaprzęgowych jako pokarm dla psów.

 

Czytaj więcej...